نیازهای سلامت روان سالمندان

[ad_1]

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، سلامت عبارت است از رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی. از آنجایی که حفظ سلامت روان در سالمندان امری بسیار مهم و اساسی است، از این نظر سالمندان باید به نیازهای دستیابی به سلامت روان توجه داشته باشند.

به گزارش ایسنا، سالمندی مرحله ای از زندگی است که در آن فرد می تواند تجربیات خود را به نسل های دیگر منتقل کند. سن با خرد مرتبط است و بسیاری از سالمندان توانایی های شناختی و فیزیکی خود را تا حد قابل توجهی حفظ می کنند.

اگرچه زوال طبیعی اندام ها و اندام های بدن در سنین بالا باعث تغییر در ظاهر و افزایش میزان بیماری های جسمی می شود، اما زمانی که فرد به ورزش منظم، تغذیه سالم، استراحت کافی، مراقبت های پزشکی پیشگیرانه، فعالیت های مذهبی توجه کافی داشته باشد. و روابط اجتماعی، در سنین بالا از سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خوبی برخوردار خواهد شد.

فرقی نمی کند که در چه سنی باشد، بلکه کافی است بیشتر مراقب سلامتی خود باشد تا در سال های آخر زندگی سالم تر و فعال تر باشد. البته سلامتی محدود به بدن نیست; سلامت جسمانی در سالمندان کلید سلامت روان است و سلامت روان در سنین بالا بستگی زیادی به نحوه مقابله بدن با تغییرات در این دوران دارد.

سازمان بهداشت جهانی که هدف آن دستیابی به بالاترین سطح ممکن از سلامت برای همه افراد در جهان است، در منشور خود تعریف سلامت را اینگونه بیان می کند: «سلامت به معنای رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی است، نه فقط عدم وجود بیماری. یا ناتوانی».

بر اساس این تعریف، فردی از سلامت روان برخوردار است که «مهارت های خود را می شناسد، می تواند با استرس های روزمره کنار بیاید و به نحوی مفید و مؤثر در جامعه مشارکت و فعالیت کند».

موارد ضروری برای سلامت روان

برای داشتن سلامت روانی بهتر است چند کار را انجام دهید و از برخی کارها اجتناب کنید:

از مصرف دخانیات، قلیان و مواد مخدر خودداری کنید.

به تحرک و حرکت کافی توجه کنید.

تغذیه مناسب را دریافت کنید.

ارتباطات اجتماعی خوبی برقرار کنید.

استرس خود را کاهش دهید.

خودسرانه دارو مصرف نکنید.

نکات مفید برای سلامت روان در سالمندان

استراحت کافی؛ خواب و استراحت کافی به حفظ آرامش ذهن شما کمک می کند. سعی کنید 7 تا 8 ساعت در شب بخوابید. علاوه بر خواب شبانه، چرت زدن 30 تا 40 دقیقه ای برای افزایش آرامش و انرژی نیز مفید است.

فعالیت بدنی

ورزش منظم فواید زیادی برای بدن دارد و باعث کاهش بیماری های مزمن مانند تصلب شرایین، فشار خون بالا، چربی خون و … می شود. فعالیت بدنی منظم و ملایم مانند 30 دقیقه پیاده روی روزانه باعث کاهش بیماری های قلبی عروقی و کاهش بروز پوکی استخوان و بهبود عملکرد می شود. سیستم تنفسی، بهبود جریان خون، حفظ وزن و تناسب اندام ایده آل و در نهایت احساس آرامش جسمی و روحی. وجود دارد.

تمرینات ذهنی را فراموش نکنید

اضطراب، استرس و استرس در زندگی پرمشغله امروز می تواند باعث مشکلات حافظه و تمرکز شود. برای جلوگیری از ترس، می توانید با حل انواع جداول و پازل ذهن خود را درگیر کنید.

فعالیت هایی که همزمان مغز و دست ها را درگیر می کند مانند شطرنج بسیار مفید است. با مطالعه کتاب های مفید و متنوع، دانش عمومی خود را افزایش دهید. داستان های فرزندان و نوه های خود را بخوانید و به آنها در حل تکالیف کمک کنید. با مطالعه مداوم ذهن خود را سالم نگه دارید. در صورت امکان در کلاس های مختلف ثبت نام کنید. کار با کامپیوتر و گوشی های هوشمند را یاد بگیرید و از طریق آنها با دوستان و آشنایان خود در ارتباط باشید.

در فعالیت های اجتماعی مختلف شرکت کنید

حفظ روابط اجتماعی؛ حمایت از روابط اجتماعی با دوستان، خانواده، بستگان و همکاران به حفظ سلامت روان کمک می کند. آنها علائم آلزایمر را نشان می دهند، بنابراین توصیه می شود افراد مسن این ترکیبات را دریافت کنند. فعالیت های اجتماعی داوطلبانه و مشارکت در گروه های مختلف کمک زیادی به سلامت روان سالمندان می کند.

روابط اجتماعی خود را تا حد امکان حفظ کنید، زیرا انزوا افراد را در برابر افسردگی آسیب پذیرتر می کند.

سلامت جسمانی خود را به طور منظم با مراجعه به پزشک بررسی کنید.

سیگار و الکل را فراموش کنید.

داشتن یک رژیم غذایی مناسب؛ کاهش مصرف نمک و مصرف چربی های جامد، حفظ وزن مناسب، استفاده از تمامی گروه های غذایی به ویژه میوه ها و سبزیجات تازه و لبنیات نقش موثری در حفظ سلامت سالمندان دارند.

از علائم افسردگی و اضطراب آگاه باشید؛ احساس نوسانات خلقی، کاهش انرژی، کاهش لذت از فعالیت های روزانه، احساس گناه، بی ارزشی، تنهایی، اضطراب و نگرانی، کاهش خواب و اشتها و کاهش وزن. حتما شکایات جسمی بیشتری را با روانپزشک در میان بگذارید.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

مطلب پیشنهادی

قیمت برش لیزر ورق آهن آهن تاپ (5)

ارزش برش لیزر ورق آهن – آهن تاپ برش لیزر آهن, سرویس ها برش لیزری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.