راهکار ایسنا برای چهره فیک نیوز

[ad_1]

در کنفرانس بین المللی خبرنگاران جهان 2022 وضعیت شیوع فیک نیوز در ایران مانند سایر نقاط جهان، تاثیر آن بر رسانه های رسمی و همچنین نحوه مواجهه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اخبار جعلی. . مورد بحث قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، اجلاس جهانی خبرنگاران امروز – پنجم فروردین – با حضور خبرنگاران از قاره های مختلف جهان آغاز شد. امسال برای سومین بار متوالی به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا، این اجلاس به صورت آنلاین برای خبرنگاران و سخنرانان کشورهای دیگر با حضور سخنرانان و میزبانان کره ای در نشست سالانه سئول برگزار شد.
در اولین روز از این اجلاس دو روزه که به بررسی وضعیت کنونی روزنامه نگاری جهانی و سازمان های خودتنظیم رسانه ای اختصاص داشت، 30 سخنران از کشورهای کره جنوبی، آلبانی، بحرین، بنگلادش، چین، کلمبیا، دانمارک، آلمان و … ، هند، ایران، به ترتیب. ، ایرلند، ایتالیا، قزاقستان، قرقیزستان، مغولستان، نپال، پاکستان، گینه نو، فیلیپین، پرتغال، روسیه، سومالی، ایالات متحده آمریکا، ویتنام و غنا نظرات خود را بیان کرده اند. بخش آخر این نشست به بحث و تبادل نظر خبرنگاران حاضر در جلسه پیرامون دیدگاه های مطرح شده در همایش اختصاص داشت.

در روز اول اجلاس پونه ندایی و علیرضا بهرامی درباره ایران صحبت کردند.

راهکار ایسنا برای چهره فیک نیوز

متن سخنان بهرامی به شرح زیر است:

شبکه‌های اجتماعی که وارد زندگی مردم شده، برخی را به این باور رسانده است که فرضیه عصر رسانه‌های رسمی به پایان رسیده است. اما حداقل تاکنون این فرضیه محقق نشده است. برعکس، ممکن است قوت گرفته باشد. .
اختراع تلفن زمانی نشان داد که دوران کتاب به پایان رسیده است. اما این اتفاق نیافتاد. بعدها با اختراع اینترنت و نقش کلیدی آن در زندگی مردم، فرض پایان کتاب دوباره زنده شد. اما باز هم این اتفاق نیفتاد.
البته برخی از افرادی که سود خود را در ایجاد این ایمان دیده اند، پیوسته این اندیشه را تبلیغ می کنند.
اما واقعیت چیست؟ بگذارید کمتر به بحث های نظری و مثالی در رسانه های کشورم ایران بپردازم. در ایران به ویژه با گسترش شبکه های اجتماعی، یکی از انواع اخبار کذب که بالا گرفته، خبر کذب درگذشت چهره های سرشناس بود. به خصوص کسانی که سابقه بیماری یا سن دارند.
چنین اخباری بیشتر در جشن های سال نو ایرانیان که نزدیک به دو هفته از آن می گذرد، منتشر می شد. اما برخی از اعدادی که مرگ آنها در سال های اخیر گزارش شده است هنوز زنده هستند. برخی رسانه های ایرانی قربانی اخبار جعلی شبکه های اجتماعی شده اند. خبرگزاری من، ایسنا، در این زمینه استراتژی خاصی را انتخاب کرده است. “منبع عرق”؛ مهمتر از قبل شد. در ایسنا پس از دریافت خبر فوت افراد مشهور یا مهم، این خبر تنها زمانی منتشر می شود که منبع دوم آن را تایید کرده است. منبع دوم در بسیاری از موارد یکی از اعضای خانواده است. گاه صنفی که هنرمند در آن عضویت دارد و برنامه ریزی مراسم خاکسپاری را بر عهده دارد.
البته در ایسنا بحث قدیمی درباره «سرعت» یا «صحت» (صحت) خبر نیز مهم است. ما معتقدیم «سرعت» خبر بسیار مهم است، اما «دقت» نیز مهمتر از تنفس است. این معادله چگونه حل می شود؟ این نکته اصلی است. هر غیرحرفه ای می تواند به انتشار اخبار سرعت بخشد. هر راننده بی‌صلاحیتی می‌تواند با سرعت افتضاح رانندگی کند، اما برای یک روزنامه‌نگار حرفه‌ای، سرعت پوشش خبری سرعت دیگری است. در واقع سرعت یک راننده با تجربه قابل اعتماد است. پس می توان گفت روزنامه نگاران موفق کسانی هستند که می توانند احساس را با تجربه درآمیزند.
اینجاست که «تهدید» تبدیل به «فرصت» می شود. با گذشت زمان، همانطور که بسیاری از این اخبار در رسانه های اجتماعی به عنوان جعلی شناخته شدند، استناد به رسانه های استاندارد مهم شد. در شبکه های مجازی وقتی خبر را منتشر می کردند سعی می کردند به خاطر بیاورند که این خبر توسط رسانه های رسمی هم منتشر شده است. حتی گاهی برای اینکه مخاطبان اخبار خود را باور کنند، به دروغ می گفتند که این خبر توسط یک رسانه استاندارد منتشر شده است. تعدادی از اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی ایران به ایسنا نسبت داده شده است. اگر ایسنا این خبر را منتشر نمی کرد. این نشان می‌دهد که رسانه‌هایی که رفتار حرفه‌ای خود را تقویت کرده و اصالت خود را در تقلید از شبکه‌های اجتماعی از دست نداده‌اند، همچنان منبعی موثق محسوب می‌شوند. به نظر می رسد این وضعیت در آینده بیشتر به نفع رسانه های استاندارد باشد.
رسانه ها باید مانند یک ساعت ضد آب عمل کنند. زمان دقیق را نشان می دهد، بدون اینکه تحت تأثیر عوامل خارجی سرعت دستانشان کم یا زیاد شود.»

در دومین و آخرین روز اجلاس جهانی روزنامه‌نگاران ۲۰۲۰ که با موضوع «تغییر جامعه از طریق روزنامه‌نگاری» برگزار می‌شود، همین تعداد سخنران از قاره‌های مختلف جهان نظرات خود را در این عنوان توضیح خواهند داد. ایران در روز دوم اجلاس صحبت نمی کند.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

مطلب پیشنهادی

خرید لایسنس نود 32 خرید ESET پشتیبانی 24 ساعته آی نود

خرید لایسنس نود 32 – خرید ESET- پشتیبانی 24 ساعته- آی نود خرید آنتی ویروس, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.