جنجال برای “0.01”! – ایسنا

[ad_1]

جنجال واردات گوشی های بالای 600 دلار، گشت و گذار با آن و کشاندن موضوع به تامین کالاهای اساسی و دارو در حالی صورت گرفته که سهم این واردات در تجارت خارجی ایران حدود صد درصد و شاید در مقابل میلیاردها باشد. دلار کالاهای لوکسی که از مبادی رسمی و غیررسمی به ایران می دهند و به بازار می رود و هیچ کس به آن دست نمی زند، عدد قابل توجهی نیست.

به گزارش ایسنا، گوشی های به ظاهر گران قیمت یا بالای 600 دلار یا بالای 300 دلار که از آنها به عنوان گوشی های لوکس یاد می شود، هر از چند گاهی باعث ایجاد هیجان در رسانه ها شده و فضایی را ایجاد کرده که تنها به نفع عموم نیست. اما باعث تشنج در بازار می شود و فضای سوء استفاده را برای برخی فراهم می کند.

گزارش واردات 4.2 میلیارد دلاری و شروع فضاسازی بدون سند!

گمرک ایران اخیرا گزارش داد از واردات تلفن همراه در سال 1400 نشان می دهد که 17.7 میلیون گوشی تلفن همراه به ارزش 4.2 میلیارد دلار به ایران وارد شده است که از این میزان حدود یک سوم ارزش تلفن همراه بالای 600 دلار و دو سوم دیگر کمتر از آن است. 600 میلیارد دلار این رقم.

در پی این اطلاعیه، برخی از نمایندگان از این فضا استفاده کردند و موضوع ممنوعیت واردات گوشی های لوکس به ویژه آیفون را مطرح کرده و طی بیانیه ای به وزیر صلح قول داده اند که این ممنوعیت تا پایان نیمه اول سال جاری اعمال شود. . از این محصول لوکس اجتناب خواهد شد. ماجرا از آنجایی جالبتر شد که گفتند این ارز با تخصیص دارو و کالاهای اساسی به صورت تلفنی خرج شده است.

0.01 تجارت خارجی واردات گوشی های بالای 600 دلار است

اما بدون تایید یا رد واردات گوشی های بالای 600 دلار، نکات قابل توجهی در این زمینه وجود دارد و جای تردید است. سهم تلفن و به ویژه سهم بیش از 600 دلاری تجارت ایران که می تواند تامین ارز وارداتی و ذخایر ارزی را مختل کند دقیقا چقدر است؟

بر اساس گزارش گمرک ایران، از 4.2 میلیارد دلار و واردات 17.7 میلیون دستگاه تلفن همراه در سال گذشته، 1.3 میلیارد دلار معادل 1.1 میلیون دستگاه تلفن همراه 600 دلار بوده که ارزش آن 32.2 میلیارد دلار است. عمده واردکنندگان گوشی های زیر 600 دلار با 16.6 میلیون دستگاه به ارزش 2.8 میلیارد دلار بوده که 67.8 درصد از ارزش و 93.7 درصد از تعداد را شامل می شود.

اگر به سال گذشته نگاه کنید، متوجه می شویم; 15.6 میلیون دستگاه تلفن همراه به ارزش 2.4 میلیارد دلار در سال 1399 از مبادی رسمی به ایران وارد شد که از این تعداد 900 هزار دستگاه به ارزش 700 میلیون دلار یعنی شش درصد از تعداد و حدود 29 درصد از ارزش گوشی های بالای 300 یورو و … استراحت برای کمتر از آن بود.

بر این اساس، در سال گذشته که حدود 163 میلیون تن به ارزش 101.6 میلیارد دلار برای کل تجارت خارجی ایران به ثبت رسیده بود، سهم گوشی های بالای 600 دلار با 1.3 میلیارد دلار به حدود 1.2 درصد یا حدود صد درصد از این تجارت رسید. حدود 2.5 درصد نسبت به واردات 52 میلیارد دلاری.

ارز قاب دارو ارز گوشی مانده؟

اما در این بین برنامه ارزی برای دارو و کالاهای اساسی با صرف ارز روی گوشی بالای 600 دلار در نظر گرفته شده است که باید گفت در حال حاضر عرضه اقلام کلان ارزی مربوط به ارز نیمایی است. . این گوشی ارز وارداتی و صادراتی دارد. نفت نیست، ندارد، ارز دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی که نمایندگان ذکر کرده اند و نسبت به ارز وارداتی گوشی با اعلام سه میلیارد دلار در سال گذشته، در جاهای دیگر متفاوت است، یعنی درآمد ارزی دولت. با نرخ 4200 تومان تخصیص می یابد و با حذف ارز 4200 تومانی، ارز در دسترس دولت همچنان به این عناصر اختصاص می یابد، تنها با نرخ بالاتر.

بانک گفت وضعیت خوب است. از تلفن همراه به عنوان بهانه استفاده نکنید

در عین حال بر اساس اعلام دولت و بانک مرکزی در ماه های اخیر وضعیت درآمدها و ذخایر ارزی تشدید شده است به طوری که مشکلی برای تامین ارز کالاهای اساسی به ویژه دارو وجود ندارد. و در این صورت وضعیت نامناسب به نظر می رسد، دادن ارز به دارو و اقلام اساسی، نوعی تناقض ایجاد کرده و اذهان عمومی را نگران می کند.

ارز سایر تجملات و ممنوعیت ها از کجا می آید؟

مورد دیگر تاکید بر ممنوعیت واردات گوشی های بالای 600 دلار برای مقابله با واردات کالاهای لوکس به لحاظ پولی کشور است. اگر در ابتدا تعریف مشخصی از یک محصول لوکس وجود داشته باشد، می تواند مورد قبول عموم مردم قرار گیرد، اما اگر انواع گوشی های بالای 600 دلار را در نظر بگیریم، نه تنها به اندازه 1.3 میلیارد دلار، بلکه بسیار بیشتر در بازار وجود دارد. انواع کالاهای تجملاتی و غیر ضروری که واردات آنها نیز ممنوع است مانند انواع پوشاک، لوازم خانگی، انواع آلات موسیقی یا مواد غذایی که نه تنها از مبادی رسمی وارد کشور می شود بلکه به صورت قاچاق وارد کشور می شود. حجم بالای آن با ده ها میلیارد دلار به نظر می رسد نمایندگان توجهی به این قسمت از ضایعات ارزی و ابعاد آن ندارند.

اما تولید ملی …

در نهایت اگر چه واردات کالاهای غیرضروری و خروج ارز از این محل با توجه به شرایط حاکم بر کشور قابل تایید نیست، اما گوشی های تلفن همراه تولید داخل هستند و می توانند نیاز حداقل 17 میلیون دستگاه را در هر روز تامین کنند. سال سال؟ آیا ممنوعیت واردات گوشی های بالای 600 دلار جایگزینی با این سطح از فناوری و کیفیت است که پاسخگوی نیاز کاربران باشد؟ آیا شایسته نیست تصمیم گیرندگان از این نظر به دنبال راه دیگری برای تامین ارز مواردی مانند استفاده از ارز توسط افراد یا منابع دیگر باشند، زیرا قبلا مالیات گمرکی این گوشی ها دو برابر شده بود و درآمد دولت از این مکان بالا رفته است.

جو بازار را به هم ریخت و انجمن ابراز نارضایتی کرد

به این نکته توجه نمی شود که اظهاراتی که هنوز مستند نشده و حتی مسئولان دولتی نیز اظهارات صریحی در این باره نکرده اند، باعث التهاب در بازار و آسیب رساندن به مردم شده است، این در حالی است که گزارش های مستند رسیده به ایسنا نشان می دهد که تا پایان هفته گذشته در پی اعلام ممنوعیت واردات گوشی های بالای 600 دلاری، قیمت برخی از انواع آیفون چند میلیون تومان افزایش یافت.

اخیرا انجمن واردکنندگان موبایل در پاسخ به این امر، هرگونه ممنوعیت فساد و انحصار اعمال خواهد شد و طرح ممنوعیت واردکنندگان آیفون از اتحادیه ها، آسیب های جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت و افزایش چنین ممنوعیت هایی حتی در صورت عدم اجرایی شدن، التهابی جدی خواهد بود. شبکه.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

مطلب پیشنهادی

خرید لایسنس نود 32 خرید ESET پشتیبانی 24 ساعته آی نود

خرید لایسنس نود 32 – خرید ESET- پشتیبانی 24 ساعته- آی نود خرید آنتی ویروس, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.